BNP nominees for next election in six divisions | The Daily Star
12:00 AM, November 30, 2008 / LAST MODIFIED: 12:00 AM, November 30, 2008

Election 2008

BNP nominees for next election in six divisions

According to the announcement from the BNP Chairperson's office following is the list of the BNP nominations for the upcoming general elections in the six divisions.
Sylhet division:
Sunamganj: 1-Dr Rafiq Chowdhury, 2-Nasiruddin Chowdhury, 4-Fazlul Haq Aspia, 5-Kalimuddin Ahmed Milon.
Sylhet: 1-M Saifur Rahman, 2-M Ilias Ali, 3-Shafi Ahmed Chowdhury, 4-Dilder Hossain Selim.
Moulvibazar: 1-Ebadur Rahman Chowdhury, 2-Advocate Abed Raza, 3-Msaifur Rahman, 4-Mozibur Rahman Chowdhury,
Habiganj: 1-Sheikh Sujat Mia, 2-Dr Shakhawat Hossain Jibon, 3-Abu Leis Md Mubin Chowdhury, 4-Syed Md Faisal.
Dhaka Division:
Dhaka: 1-Abdul Mannan, 2-Sabera Aman, 3-Gayashor Chandra Roy, 4-Abdul Hye, 5-Salahuddin Ahmed/Selim Bhuiyan, 6-Sadque Hossain Khoka, 7-Nasiruddin Ahmed Pintu/Nasima Akter Kalpana, 8-Afroja Abbas/Mirza Abbas, 9-Azizul Bari Helal, 10-MA Kaium, 11-Shahabuddin, 12-Khandaker Mahbub Ahmed, 13- Moazzem Hossain Alal, 14-SA Khaleque, 16-Barrister Rafiqul Islam Mia, 17-Brig Gen (retd) ASM Hannan Shah, 18-Khorshed Ali Mollah, 19-Dr Dewan Md, 20-Tamiz Uddin.
Tangail: 1-Fakir Mahbub Anam Swapan, 2-Sultan Salhuddin Tuku/Abdus Salam Pintu, 3-Lutfur Rahman Khan Azad, 4-Lutfar Rahman Matin, 5-Maj Gen (retd) Mahmudul Hasan, 6- Gautam Chakrabarti, 7-Abul Kalam Azad Siddique, 8-Advocate Ahmed Azam Khan.
Jamalpur: 1-Shahida Akter Rita, 2-Sultan Mahmud Babu, 3-Mostafizur Rahman Babul, 4-Faridul Kabit Talukder Shamim, 5-Sirajul Haque,
Sherpur: 2-Zahed Ali Chowdhury, 3-Mahmudul Haq Ruble,
Mymensingh: 1-Afzal H Khan, 2-Shah Shahid Sarwar 3-Engineer Iqbal Hossain, 4-AKM Mosharraf Hossain, 5-Zakir Hossain, 6-Engineer Shamsuddin Ahmed, 7-Dr Mahabubur Rahman Liton, 8-Shah Nurul Kabir Shaheen, 9-Khurram Khan Chowdhury, 10-Fazlur Rahman Sultan, 11-Fakhar Uddin Ahmed Bacchu.
Netrokona: 1-Barrister Kaisar Kamal, 2-Ashraf Uddin Khan, 3-Rafiqul Islam Helali, 4-Lt Col (retd) Syed Ataul Haque, 5-Dr Mohammad Ali.
Kishorganj: 1-Masud Helali, 2-Idris Ali Bhuiyan, 3-Jahangir Alam Molla, 4- Advocate Fazlur Rahman, 5- Mashiur Rahman Manju, 6-Shariful Alam,
Manikganj: 1-Khandaker Delwar Hossain, 2- Afroza Khan Mita, 3- Harunur Rashid Khan Munnu.
Munshiganj: 1-Shah Moazzem Hossain, 2-Mizanur Rahman Sinha, 3-M Shamsul Islam,
Gazipur: 1-Chowdhury Tanbir Ahmed Siddque, 2-Hasanuddin sarkar, 3-Prof Abdul Mannan, 4-Abdul Mazid, 5-Fazlul Haque Milon,
Narshingdi: 1-Khairul Kabir Khokon, 2-Dr Abdul Main Khan, 3-Tofazzel Hossain Master, 4-Zainal Abedin, 5-Jamal Ahmed Chowdhury.
Narayanganj: 1-Kazi Maniruzzaman, 2-Badruzzaman Khan Khasru, 4-Giasuddin, 5-Abul Kalam,
Rajbari: 1-Ali Newaj Mahmud Khaiam, 2-Nasirul Haque Sabu.
Faridpur: 1-Shah Mohammad Abu Zafar, 2-KM Jahangir.
Gopalganj: 1-Selimuzzaman Selim, 2-Sirajul Islam, 3-SM Jilani.
Madaripur: 2-Helen Zerin Khan.
Shariatpur: 1-Shahidul Haque Sikder, 2-Shafiqur Rahman Kiron, 3-KM Hemayet Ullah Aoranga.
Chittagong Division:
Chittagong: 1-Prof MBM Kamal Uddin Chowdhury, 2-Salahuddin Kader Chowdhury, 3-Md Aslam Chowdhury, 4-Syed Wahidul Alam, 5-Giasuddin Kader Chowdhury, 6-Salhuddin Kader Chowdhury, 7-Ershadullah, 8-Md Shamsul Alam, 9-Abdullah Al Noman, 10-Amir Khasru Mahmud Chowdhury, 11-Gazi Md Shahjahan Jewel, 12- Sarwar Jamal Nijam, 13-Md Nizamul Haque Chowdhury, 15-Zafrul Islam Chowdhury,
Cox'sbazar: 1-Hasina Ahmed, 3-Lutfar Rahman Kajal,
Noakhali: 1-Barrister Mahbub Uddin Khokan, 2-Joynul Abedin Faruq/Kazi Mafizur Rahman, 4-Mohammad Shahjahan, 5-Barrister Maodud Ahmed.
Feni: 2-VP Jainal Ahmed, 3-Mosharraf Hossain,
Lakhsmipur: 1-Nazimuddin Ahmed/Imam Hossain 2-Kabir Ahmed/Barrister Abul Khayer Bhuiyan, 3-Shahid Uddin Chowdhury Anee, 4- Ashrafuddin Mizan.
Comilla: 1-Dr Khandaker Mosharaf Hossain, 2-MK Anwar, 3-Kazi Shah Mofazzal Hossain Kaikobad, 4-Majeda Ahsan, 5-Alauddin Bhuiyan 6-Aminur Rashid Yasin, 7-Khorshed Alam, 8-Jakaria Taher Sumon, 9-Col (retd) Anwarul Azim, 11-Abdul Gafur Bhuiyen,
Chandpur: 1-Ehsanul Haq Milon, 2-Nurul Huda, 3-GM Fazlul Haque, 5-MA Matin.
B'Baria: 1-Syed Ekramuzzaman, 3-Harun al Rashid, 4-Shakil Wahed/Abdur Rahim, 5-Kazi Anwar Hossain, 6-Abdul Khalek.
Rajshahi Division:
Panchagarh: 1- Barrister Jamir Uddin Sarker, 2-Mozahar Hossain,
Rajshahi: 1-former IGP Enamul Haque, 2-Mizanur Rahman Minu, 3-Kabir Hossain, 4- Prof Gafur, 6-Azizur Rahman.
Chapainababganj: 1-Prof Mohammad Shahjahan Mia/Prof Mizanur Rahman, 2-Aminul Islam, 3-Harunur Rashid.
Gaibandha: 2-Comodore (retd) Shafiqur Rahman, 3-Mohammad Ali, 4- Maj (retd) Reaul Islam, 5-Hasan Ali,
Dinajpur: 1-Syed Ahmed, 2-Lt Gen (retd) Mahbubur Rahman, 3-Shariful Alam Prodhan, 4- Hafizur Rahman/ Akhtaruzzaman Mia/Major (retd) Mirza Shamsul, 5-TH Akbar Ali,
Nilphamari: 1- Dr Zahid Hossain Prodhan, 2-Shamsuzzaman, 4- Amjad Hossain Sarkar,
Kurigram: 1-Shafiur Rahman Rana, 2-Tajul Islam Chowdhury, 3-Matiur Rahman.
Bogra: 1-Mokbul Hossain, 2-AKM Hafizur Rahman, 3-Abdul Momin Talukder, 4-GIS Mostafa/Ali Hossain, 5-Mahbubur Rahman Harej/Jane Alam Khoka/Shafiuzzaman Khokon, 6- Khaleda Zia, 7-Khaleda Zia.
Natore: 1-Fazlur Rahman Patal, 2-Sabina Yasmin Chhobi, Kazi Golam Morshed, 4-Mozammel Haque.
Naogaon: 1-Dr Salek Chowdhury, 2-Abdun Nur, 3-Akhter Hamid Siddique, 4-Shamsul Alam Pramaniq, 5-Md Hasan Siddique/Lt Col (retd) Latif Khan, 6-Anwar Hossain Bulu.
Lalmonirhat: 2-Salhuddin Ahmed Helal, 3-Principal Asadul Habib Dulu,
Pabna: 2- AKM Selim Reza Habib, 3- Group Captain (retd) Saiful Azam, 4-Siraj Sikder,
Rangpur: 3-Habib-un-Nabi Khan Sohel, 4-Rahim Uddin Bharasa,
Srajganj: 1-Abdul Mazid Minu, 2-Romana Mahmud, 3-Abdul Mannan Talukder, 4-M Akbar Ali, 5-Major (retd) Manjur Kader/Golam Maola Khan Bablu, 6-Kamruddin Yahia Khan,
Jaipurhat: 1-Majohar Ali Pradhan, 2-Golam Mostafa,
Thakurgaon: 1- Mirza Fakhrul Islam Alamgir, 3-Zahidur Rahman Zahid.
Barisal Division:
Barisal: 1- Eng Abdus Sobhan, 2-Sharfuddin Ahmed Santu, 3-Selima Rahman, 4-Mejbahuddin Farhad, 5-Muzibur Rahman Sarwar, 6-Abul Hossain Khan,
Jhalakathi: 1-Rafiqul Islam Jamal, 2- Ismat Sultana Elen Bhutto,
Perojpur: 2-Nurul Islam Manjur, 3-Col (retd) Shajahan Mia,
Bhola: 3-Mej (red) Hafizuddin Ahmed, 4-Nazimuddin Ahmed.
Patuakhali: 1-Air Vice Marshal (retd) Altaf Hossain Chowdhury, 2-Shahidul Alam Talukder,/Faruk Ahmed Talukder, 3-Md Golam Mostafa, 4-ABM Mosharraf Hossain,
Barguna: 1-Matiur Rahman Talukder, 2-Advocate Khandaker Mahbub Hossain.
Khulna Division:
Khulna: 1-Amir Ezaz Khan, 2-Nazrul Islam Manju, 3-Sekandar Haidar Dalim, 4-Shah Kamal Taj.
Meherpur: 1-Group Captain (retd) Shamsujjoha, 2-Amjad Hossain,
Kushtia: 1-Altaf Hossain, 2-Principal Shahidul Islam, 3- Principal Sohrab Uddin, 4-Syed Mehedi Ahmed Rumi,
Jessore: 3-Tarikul Islam, 4-TH Aiyub, 6-Abdus Samad Biswas/Barrister Omor Sadat,
Magura: 1-Iqbal Akhter, 2-Nitai Roy Chowdhury
Narail: 1-Biswas Jahangir Alam, 2-Sharif Khasrujjaman,
Shatkhira: 4-HM Rahmatullah,
Chuadanga: 1-Ahidul Islam Biswas (Chuyadanga 1),
Bagerhat: 1-Sheikh Shahiduzzaman Dipu, 2-MA Salam,
Jhenaidah: 1-Abdul Wahab/Md Shamsuzzaman, 2-Mashiru Rahman, 3-Shahidul Islam Master, 4-Shahiduzzaman Beltu.

Stay updated on the go with The Daily Star Android & iOS News App. Click here to download it for your device.

Grameenphone:
Type START <space> BR and send SMS it to 22222

Robi:
Type START <space> BR and send SMS it to 2222


Banglalink:
Type START <space> BR and send SMS it to 2225

Leave your comments

Top News

Top News

Top